MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Największa biało-czerwona flaga zawisła w Beskidach na wieży widokowej na Szyndzielni!

JAK, KL
Największa biało-czerwona w Beskidach zawisła na wieży widokowej na Szyndzielni
Największa biało-czerwona w Beskidach zawisła na wieży widokowej na Szyndzielni ZIAD Bielsko-Biała SA
Dzień Flagi w Beskidach. Dzisiaj 2 maja rano biało-czerwona zawisła na wieży widokowej na Szyndzielni, która znajduje się na wysokości ponad tysiąca metrów nad poziomem morza. To najprawdopodobniej jedna z najwyżej wywieszonych flag w naszym regionie. Na pewno jest największą biało-czerwoną w Beskidach.

- Na wieży widokowej na Szyndzielni już wisi największa flaga w Beskidach! - poinformowała w mediach społecznościowych bielska spółka ZIAD, która zarządza wieżą na tym szczycie.

Wieża widokowa na Szyndzielni

Wieża widokowa na Szyndzielni to jedna z bardzo popularnych atrakcji, znajdujących się w paśmie Beskidu Śląskiego. Zbudowano ją w 2015 roku. Jest to ażurowa konstrukcja stalowa, której całkowity ciężar wynosi ok. 30 ton.

Aby dostać się na platformę widokową umieszczoną na wysokości 18 m, trzeba pokonać 120 schodków. Warto, gdyż roztacza się z niej rozległa panorama na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Śląski oraz Żywiecki, a także Babią Górę, Pilsko i Tatry. Znajdziemy tutaj także lunetę obserwacyjną, która pozwoli, dzięki 25-krotnemu powiększeniu lunety, spojrzeć nieco inaczej na otaczający nas krajobraz.

Opłata za wstęp na wieżę widokową na Szyndzielni wynosi 8 złotych. Wieża jest czynna tylko w godzinach otwarcia kolei linowej i zamykana na 15 minut przed ostatnią jazdą kolei.

  • Od maja do sierpnia w godz. 9.00-19.15
  • Od września do kwietnia w godz. 9.00-17.15

Bilet na wieżę widokową kupisz w kasie kolei linowej. Jednorazowo na wieży widokowej przebywać może 30 osób.

Wielka majówka na Szyndzielni

Dzisiaj na wieży widokowej na Szyndzielni zawisła największa w Beskidach flaga narodowa o powierzchni 28 m kw. Natomiast 4 i 5 maja teren wokół Górnej Stacji Kolei Linowej Szyndzielnia stanie się areną majówkowego pikniku, oferując wiele atrakcji od godziny 10.00 do 14.00.

Kucharze Restauracji Dębowa w specjalnym pokazie gotowania na żywo przygotują tradycyjne beskidzkie potrawy – w sobotę będzie to góralska kwaśnica, a w niedzielę żur. Po tym kulinarnym pokazie dla pierwszych 100 osób przewidziano bezpłatną degustację przygotowywanych potraw. O muzyczną stronę imprezy zadba Kapela Góralska Beskid z tradycyjną folkowo-góralską muzyką na żywo. Dla dzieci przygotowano bogaty program atrakcji: malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, balonowe zwierzaki i bańki. Na miejscu będzie dostępna gastronomia, grill, ognisko, leżaki, będzie można degustować świeżo paloną kawę od Palarni Braci.

Na Szyndzielni będzie też działało stoisko turystyczne z bogatym wyborem pamiątek, premierą publikacji Rodzinnej Gry Miejskiej 13 Przygód w Bielsku-Białej, mapami i przewodnikami turystycznymi, a także przypinkami i magnesami z motywem gondoli Kolei Linowej Szyndzielnia.

W sobotę, 4 maja, dodatkowo zaplanowano pokazy ratownictwa górskiego Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ustawiona zostanie także ścianka wspinaczkowa. Natomiast w niedzielę, specjalnie dla najmłodszych, działać będzie Miasteczko Pana Kleksa – strefa warsztatów naukowych, artystycznych i animacji ruchowych. To efekt współpracy z popularnym w województwie śląskim rodzinnym miejscem rozrywki i nauki inspirowanym „Akademią pana Kleksa” Jana Brzechwy.

Podróż kolejką linową na Szyndzielnię

Na szczyt Szyndzielni prowadzi nowoczesna kolej linowa z Bielska-Olszówki (aleja Armii Krajowej 366), o długości 1810 m, będąca jedną z większych atrakcji Bielska-Białej. Przejazd charakterystycznymi, żółtymi, przeszkolonymi gondolami pozwala podziwiać piękne widoki. Sześcioosobowe wagoniki sprawnie przewożą turystów na wysokość 958,85 m n.p.m., gdzie znajduje się, tuż obok górnej stacji kolejki, wieża widokowa.

Przejazd koleją zajmuje ok. 12 minut. Przy górnej stacji kolei linowej mieści się też kamienny budynek, pełniący obecnie rolę poczekalni. W środku znajdziemy bufet oraz mini ekspozycję, w której zgromadzono kolejne generacje wagoników używanych w latach 1953-2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto