Do końca stycznia 2013 roku wstrzymano remont budynku dawnego ratusza w Działdowie, w którym swoją siedzibę będzie mieć interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Otwarcie obiektu, które miało odbyć się pod koniec grudnia, opóźni się z pewnością o kilka miesięcy.

Warmińsko-mazurski Urząd Ochrony Zabytków wstrzymał prace budowlane w budynku dawnego ratusza w Działdowie, gdzie pod koniec roku miało zostać otwarte pierwsze w kraju interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego - poinformował w czwartek urząd miasta Działdowa.

Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie dalszy remont barokowego budynku dawnego ratusza wstrzymano do końca stycznia 2013 r. W tym czasie zostaną przeprowadzone ratunkowe badania archeologiczne. Oznacza to, że otwarcie muzeum opóźni się o kilka miesięcy.

Jak powiedział PAP Ireneusz Mroczek z wydziału rozwoju i promocji Urzędu Miasta Działdowa powodem przerwania prac było odkrycie w wykopie na dziedzińcu zbioru zdobionych kafli, datowanych wstępnie na XVIII wiek. Spod ziemi odsłonięto też fragmenty fundamentów i ceglany gruz, które mogą być pozostałością wcześniejszej zabudowy.

Pierwsza siedziba władz miejskich Działdowa powstała w XIV wieku i była wielokrotnie przebudowywana. Podczas wojen szwedzkich w 1656 r. ratusz spalili Tatarzy z dywizji hetmana Wincentego Gosiewskiego. Istniejący obecnie barokowy budynek wzniesiono w 1796 r.

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego miało zostać otwarte na jesieni, potem termin przesunięto na koniec grudnia. Dotychczas wykonano 65 proc. zaplanowanych prac.

Inauguracji miał towarzyszyć dwudniowy festyn z turniejami rycerskimi, pokazami grup rekonstrukcyjnych i średniowiecznym jarmarkiem. Władze miejskie Działdowa chciały zaprosić na tę uroczystość biskupa Brunona Plattera, obecnego Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Siedziba muzeum ma powierzchnię blisko 800 metrów kw. Czasowe ekspozycje będą prezentowane także na dziedzińcu dawnego ratusza.

Pierwsze piętro zajmą sale audiowizualne, wyposażone w sprzęt służący do multimedialnych prezentacji filmów i animacji o tematyce historycznej. Interaktywne ekspozycje poświęcone czasom powstania i rozwoju państwa krzyżackiego, technice wojskowej, bitwie pod Grunwaldem i schyłkowi Zakonu.

Na poddaszu przewidziano "historyczny" salon zabaw dla dzieci. Maluchy będą mogły skorzystać w wypożyczalni strojów historycznych i pobawić się wewnątrz makiety krzyżackiego zamku. Będą tez mogły uczyć się lepienia naczyń z gliny i wykonywania średniowiecznych ozdób.

Władze miasta liczą, że Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego stanie się turystyczną atrakcją południowej części woj. warmińsko-mazurskiego. Regionalny samorząd przeznaczył na muzeum 1,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac ma kosztować 3,7 mln zł.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

arek (gość)

Muzeum Państwa Krzyżackiego? Nie było na to lepszego pomysłu, np. upamiętnienie wszystkich ofiar wojen, pomordowanych przez Niemców i Rosjan lub represjonowanej po wojnie ludności mazurskiej?
Zamiast myśleć o rozwijaniu tożsamości młodzieży i uczeniu ich historii działdowszczyzny składa się hołd nękającemu przez wieki nieprzyjacielowi przez budowanie na obrzeżach "Państwa Krzyżackiego" poświęconego im muzeum.

qqqq (gość)

kafle podrzócono odkrycie fóndamentów ma na celu ukryć nie wywiązanie sie terminu budowy muzeum